Moje tvořeníčko

Advent..

Úterý v 16:44 | Marie
Blíží se advent a k němu neodmyslitelně patří adventní věnec. Máte už ten svůj? Já ano předevčírem jsem si ho konečně vyrobila, k tomu ze zbytků jeden neutrální a jeden na pověšení.
Jaký je vlastně jeho význam a co představuje adventní věnec v domácnosti?
Kruh
Adventní věnec má vždy tvar kruhu, protože nemá ani začátek, ani konec, je symbolem Boha, který je věčný, bez začátku i bez konce.
Větve jehličí
Adventní věnec je vždy udělaný z jehličí. Tyto větve jsou stále zelené, stále živé. Symbolizují Krista, který pro nás zemřel, ale který vstal z mrtvých a nikdy už nezemře. Zelené větve také symbolizují naše nesmrtelné duše. Kristus přichází na tento svět a dává nám věčný život. Jehličím jsou propleteny červené cesmínové plody (bobule). Vypadají jako velké červené kapky krve. Symbolizují krev, kterou Kristus prolil za celé lidstvo. Připomínají nám, že Kristus přišel na tento svět, aby nás svou smrtí vykoupil. Skrze Jeho prolitou krev máme věčný život.
Čtyři svíce
Věnec má čtyři svíce, tři fialové a jednu růžové barvy. Ty symbolizují čtyři týdny adventního období, času přípravy na Vánoce. Každý den nám liturgie ve starozákonních čteních vypráví o tom, jak Židé očekávali Mesiáše, a evangelia nás začínají uvádět do symbolů vánoční události. Na začátku adventu se zapaluje jedna svíce a každý týden přibývá další. Světlo věnce vzrůstá každý týden tím, že je zapálena další svíce, a to nám připomíná, že čas narození Světla světa se blíží. Tak mohou naše duše pohotověji růst v lásce a v očekávání toho, že s příchodem Krista jako malého dítěte přichází období milosti.
Barva
Barva čtyř svící má také symboliku. Fialové svíce (a stejně tak i fialové stuhy) mají zdůraznit ducha kajícnosti a obrácení. Fialová barva nám připomíná, že advent je období přípravy, ve kterém bychom se měli duchovně připravit tak, aby naše duše mohla přijmout Krista o Vánocích. Růžová svíce se rozžíhá o třetí naděli adventní, která se nazývá Gaudete.
Gaudete je latinské slovo pro radost, symbolizuje prvek radosti uprostřed naší přípravy v duchu kajícnosti a obrácení a upozorňuje nás, že vánoční radost už je téměř zde. Růžová barva se získává smícháním červené a bílé. Bílá znamená radost, kterou slavíme o Vánocích. Červená barva pak symbolizuje lásku, se kterou Bůh Otec posílá svého Syna na svět. O Vánocích jsou všechny čtyři svíce nahrazeny bílými - náš čas přípravy minul a my vstupujeme do veliké radosti.
Naspodu každé svíce nebo ve věnci samém může být modrý kalíšek. Modrá barva nám připomíná Pannu Marii, Matku Boží, která Ježíše nosila ve svém lůně a zrodila ho celému světu právě o Vánocích.
Adventní věnec by měl být umístěn na čelném místě v kostele. Mnoho rodin má malý adventní věnec doma. Tato skutečnost připomíná rodinám jejich spojení s farní obcí. Svíce se zapalují před hlavním jídlem dne, kdy se celá rodina společně shromáždí. Nová svíce se zapaluje pokud možno v neděli, první den nového týdne, před hlavním jídlem. Společenství, které prožíváme u společného stolu, nám připomíná naše farní společenství u stolu našeho Pána, okolo kterého se shromažďujeme každý týden, abychom spolu s ním slavili oběť mše svaté a přijímali chléb Pána, který je výživou pro naši duši.


Přiznám, že jsem letos fialový nevyrobila, budu to muset napravit a ještě dovyrobit


Dva na pověšení
Jeden neutrální - musím domalovat odlitek andílka, a jeden na pověšení takovy obyč ale je veselý a mě se líbí :)


a jeden mini

Tak článek dopsán, káva voní, dopoledne jsem upekla štrůdl tak hurá na relax.. jak jinak no ne?

Handmade mýdlo

7. října 2017 v 9:03
Co je to vlastně mýdlo?
Mýdlo je od nepaměti součástí naší hygieny, a to jak ve formě tuhé či kapalné. Svojí hygienu si bez něj prakticky dnes již nedokážeme ani představit.
A co je vlastně mýdlo?
Mýdlo je směsí organických látek ať již tuhé či kapalné podobě působící jako alkalický tenzid. Jedná se tedy o látku hromadící se ve fázovém rozhraní a snižuje povrchové napětí vodných roztoků.Jinými slovy se to dá říci tak, že voda sama o sobě nezvlhčuje a proto je zapotřebí mýdla, které funguje jako smáčedlo a vodě pomáhá aby se neshlukovala ve formě kapiček na povrchu pokožky. Mýdlo kapičky narušuje a voda se díky tomu dostane i do hlubokých pórů. Samotné mýdlo se nabalí kolem zrnek špíny uzavře je v sobě a umožní vodu spláchnout.
Mýdlo je vlastně solí mastných kyselin, která vznikne takzvaným zmýdelněním či saponifikací a zásady ( nenasycená mastná kyselina + hydroxid sodný). Za určitých podmínek je tedy třeba smíchat rostlinný tuk, nebo rostlinný olej a hydroxid sodný. Vedlejším produktem této reakce je vznik alkoholu( glycerol ) U průmyslově vyráběných mýdel je obsah glycerínu velmi malý. Oproti tomu ručně vyráběná mýdla glycerín obsahují 10 krát více.
Při průmyslové výrobě se často z mýdla odstraňují všechny složky, které nejsou samotným mýdlem.
Jako vedlejší produkt mýdla ovšem vzniká velmi cenný glycerin, který je pro lidskou pokožku velmi prospěšný. Ve vyšší míře se uvolňuje při výrobě mýdla za studena, tato metoda je šetrnější než metoda výroby za tepla a navíc mýdlu ponechá nesrovnatelně více výživových látek a vitamínů, které jsou přirozeně obsaženy v olejích.
První zmínky o mýdle pocházejí již z roku okolo 2800 př.n.l. když archeologové nalezli babylónské nádoby na kterých byla zjištěna látka podobná mýdlu.
Na hliněné tabulce z roku 2200 př.n.l. byl sepsán návod na mýdlo z vody, louhu a kassiového oleje. V té době ovšem mýdlo ještě nepoužívali k hygieně či praní, ale k hojení ran. PO celá století se pralo směsí popela a sody. K odstraňování špíny se používaly různé druhy hlíny. V řadě zemí používali kořeny, kůry či plody mydlice, která rostla podél řek a potoků a obsahovala šťávu,, která ve vodě pěnila.
Zajímavostí je například to, že Gaius Plinius pocházející ze starého Říma ve své encyklopedii Historia Naturalis uvádí, že mýdlo vynalezli Galové. které vyráběli z kozího mléka, popela a oleje a sloužilo pouze jako pomáda na vlasy.
Teprve až řecký lékař Galenos z Pergamenu v roce 164 n.l. upozornil na čistící schopnost mýdla a mydlářství se od té doby stalo řemeslem.
V té době byli specialisté na výrobu Arabové. Mýdlo vyráběli z olivového oleje a a aromatických olejů. Začali do něj přidávat hydroxid sodný.
Od 7 století se mýdla začala různě přibarvovat a parfémovat.
Teprve až ve 14 století se ve Španělsku začalo vyrábět mýdlo z olivového oleje a popela z mořských rostlin. Centry tohoto na oblibě vzrůstajícího řemesla se stávali mimo Sevilly i pařížská Marseille a italské Benátky.
Odtud se mydlářství rozšířilo do Anglie a Nizozemí, kde k jeho výrobě používali rybí tu a hovězí lůj.
Takové kvality jako v jižních zemí však nedosahovalo.
V Čechách byla výroba mýdla především starostí hospodyněk a to až do 17 století.
Začátkem 19 století se toto řemeslo začalo postupně měnit ve velkovýrobu. V roce 1806 založil továrnu na výrobu mýdla William Colgate.
Stojí za zmínku, že první prací prášky se objevily kolem roku 1880, v té době se však spíše jednalo o rozemletá mýdla. Teprve roku 1902 se začaly vyrábět prášky do kterých se přidávaly prací a bělící složky - perborát a silikát.
Perborát uvolňuje bublinky, které při praní prádlo mechanicky čistí a silikát prádlo změkčuje.
Ve 30 20. století se začali do prášků přidávat fosfáty z důvodů změkčování vody, ve které se prášek snadněji rozpouští. Později se však zjistilo, že fosfáty výrazně škodí životnímu prostředí a od 80 let se do prášku začali přidávat jiné složky, které životní prostředí nezatěžují.

Domácí výroba mýdla za studena je pravděpodobně nejjednodušší metodou při níž se mýdlová hmota nemusí zahřívat, sporák je potřeba pouze na rozehřátí tuku. Potom už se pouze smíchá rozpuštěný tuk s hydroxidem a pomocí vařečky a ponorného mixéru se už jen hmota smíchá, poté dobarví a nalije do forem. proces zmýdelnění poté během následujících 24 hodin probíhá automaticky působením tepla, které vytváří reakce dobíhající 3 týdny.

Ukázka mých mýdel - mýdlo s obsahem medu a klasické mýdlo s vysokým obsahem glycerinu

Tapiko

20. června 2017 v 19:04

Vytáhla jsem ze skříně tapiko. Dlouhou dobu tam smutně odpočívalo. Tak jsem si řekla, že si dotvořím halabala vzor a načrtnu si projekt na Méďu Béďu. Medvědů není nikdo dost, a já jsem si přivezla z baráku medvídka starého 30 let. Tak ho dám do pucu, sešiju co zub času neměl sílu nést, vydrbu, vymáchám vyžehlím ..:D Takový medvěd si zasluhuje svůj polštář tak mu ho udělám dřív než na mě pošle medvědí odbory a já se budu muset zodpovídat z potlačovaní medvědí svobody a práv.
Naštěstí materiálu mám dost, někde najdu chuť do díla ( to půjde daleko hůře, protože já spěchám fakt pomalu ) a zapojím fantazii na nákres. Tak držte medvědovi palce aby se mu líbil :)

Jak mě horko donutilo tvořit

20. června 2017 v 18:43
Venku je nádherně, krásně. Sluníčko svítí, že si může sluneční paprsky strhat. Já se potím, pes potí - celá má rodina se potí. Funí a vlastně není okamžik, kdy by někdo neměl zadek v lednici a hlavu v mražáku hledajíce nanukový dort, na kost zmrzlou sodovku. Pokud všechny alternativy z mražáku zmizí bere se za vděk k velké a upřímné radosti psa mraženým masem :D Každý se chladí jak umí a jak může. Náš pes zjistil že v síti je to bezva. Vzali jsme si ho vzor a nastěhovali se do síně. Síň je k naší smůle malá. Její kapacita pojme psa a botník. Tak jsme se se stáhlými obličeji přesunuli do ložnice, která je na sever. Náš pes nás přijde čas od času zkontrolovat, jestli jsme nezdechli. Né, že by mu na nás záleželo, ale sám si lednici otevřít neumí. Ani špajz. Trpěl by hlady. Taky rád chodí ven, a neumí si odemknout.
Hledala jsem nějaké rozptýlení, zjistila jsem, že jakmile si vezmu do ruky knihu, pohodlně se uvelebím, usnu. Chce to nějakou činnost, při které nevytuhnu, rodina si bude myslet, že jsem činorodá a aktivní, budou na mě hledět s obdivem, mezitím co budou chcípat vedrem. Korálky zvítězili, i když se mi horkem lepí na prsty, na lokte, na vlasy i zadní část těla, která vypadá dobře do pětadvaceti, pak je lepší ji schovat pod haldu vzdušné látky a tvářit se, že ji nemáte.
Tak jsem se opět pustila do tvoření. Přebrala jsem své poklady a zjistila jsem, že mám krásné fialové rokajlové korálky. Zkombinovala jsem dva její odstíny a výsledek je více než uspokojivý. Elegantní sportovní náramek na ruce vypadá moc pěkně a lze jej nosit jak ke kalhotám i k sukni.Z Toho beads korálků o velikosti 8 jsem vyrobila jednoduchou vzdušnou " citrónovou " dutinku. Přemýšlím, že ji doplním o náhrdelník.Z Toho korálků stejné velikosti jsem vytvořila jednu dutinku, která se hodí spíše ke kostýmku, nehodí se ke sportovnímu oblečení.


a něco zeleného, protože zelená je dobrá, je dobrá na oči, pro blázny i vodníky. Tentokrát z českého rokajlu


A že jsem hračička zkusila jsem růžičkový náramek doplněný korálky růženínu. Je to takový letní růžičkové rozšambo, navíc se může použít jako desátek růžence. Což je praktické i pěkné. Protože růženec to je vlastně růže na rtech Panny Marie, ve chvíli, kdy se za nás přimlouvá :)


Ve chvílích čekání na kávu, ledovou tříšť nebo jiné osvěžení či povzbuzení jsem vyrobila pár náramků z kvalitních minerálních korálků. Aby práce nestála, prsty se nesplepili...:D Vyrobila jsem náramky z onyxu, karneolu v kombinaci s růženínem a ametystem. Vypadají celkem elegantně a dobře.
Tak to je zatím ode mě vše, půjdu se podívat, kolik členů rodiny vyrželo dnešní sluneční nápor a kolik jich je na pokraji zhroucení, či podobných fyzických aktivit. Dám si morbidně kávičku, je sice teplá ale já kafíčko prostě můžu i kdybych přes pot řinoucí se mi přes obličej neviděla na krok :)

Kouzlo okamžiku

15. června 2017 v 19:57 | Marie
Kamarádka mě požádala o nějaký ten šperk na dovolenou. Prázdniny jsou za dveřmi, doba dovolených, cestování a výletů začíná, tak proč toho nevyužít a "neblýsknout " se něčím vkusným. Něco na večer k letním šatům, něco k džínám na písek, do lesa, na tůry do hospody...pod stůl...příležitostí je spousta.
Chvíli jsem si lámala hlavu s tím, co si asi tak představuje pod pojmem " vkusný ". Nakonec jsem vytvořila z drobných Toho korálků blýskavou dutinku a doplnila obšitými kabošony. Může ji nosit s nimi i bez. Pokud skončí večerní jízdu pouze bez kabošonů tak sláva. K džínám dutinku klasicky obyč z českého rokajlu. Tak uvidíme kde a jak se blýskne s náhrdelníkem s názvem Kouzlo okamžiku a jakou službu jí udělá džíňák :D
Každopádně z nich měla radost, a ze zbytků kouzla se stal okamžik na ruku v podobě náramku. No asi bych měla vytvořit i pro sebe, začíná doba dovolených, výletů, tůr a zahradních restaurací ne?

Džíňák


Kouzlo okamžiku


Náramek

 
 

Reklama