Moje tvořeníčko

Mýdlové šílenství

23. listopadu 2017 v 12:41 | Marie
Ano propadla jsem mu. Mýdlové šílence u nás doma jede na plné obrátky. Mýdlo nemusím do konce života svého koupit. Dokonce zbyde i jako dědictví pro syna. Nebude nadšen. Možná čeká auto prachy byt a cenné papíry... ani jedno z toho nemám, za to mám mýdlo. Spoustu. Jahodové, vanilkové, levandulové, mýdlo s aktivním uhlím, kávové, glycerinové, čokoládové, s kozím mlékem i bez, s ovesnými vločkami, bambuckým máslem arganovým olejem, s jílem no prostě kupa ..je toho haba kuk :D V začátku jsem se jakékoliv výroby tohoto typu bála ale nic to není
Přikládám postup výroby
Nejdříve si připravíme všechno potřebné náčiní a vyložíme si formu (silikonovou nemusíme) nejlépe pečicím papírem, aby se nám mýdlo lépe vyklápělo. Pro cihlu mýdla je idální krabice od bot podlouhá
K výrobě za studena vyráběného přírodního mýdla budete určitě kromě surovin potřebovat následující: 
jeden pár odolných rukavic 
ochranu očí, aby nemohlo dojít k zasažení žíravým louhem 
nerezový hrnec na rozpuštění olejů, nerezovou nádobu na odvážení vody a nádobku na odvážení hydroxidu (NAOH)  kuchyňskou (ideálně digitální váhu) 
teploměr (na měření teploty louhu a olejů) 
ponorný mixér 
formu na mýdlo (může být dřevěná hranatá nebo silikonová v různých tvarech, s úspěchem se dá použít také krabice od bot)a různé další nezbytné pomůcky - ubrousky, lžíce, lžičky, vařečky...
Kvalitní mýdlo obsahuje vyvážený poměr olejů. Např. jestliže se použije velké množství kokosového oleje, nebude mýdlo již pokožku zvláčňovat, ale naopak vysušovat. Při použití jen palmového oleje bude mýdlo zase příliš tvrdé, křehké a lámavé... Jestliže se však budeme chtít pustit do našeho vlastního receptu, musíme mít na paměti, že nikdy nesmíme míchat dohromady libovolné množství olejů a libovolné množství vody a hydroxidu. Zpočátku je úplně nejjednodušší vycházet ze základního množství olejů a to 1000 g (1 kg), které rozdělíme mezi jednotlivé oleje, které chceme použít. Vody (nejlépe destilované) je pak třeba na 1 kg vždy 380 g/ml. A hydroxidu? Tam už je to trochu složitější. Jedna možnost je počítat množství s pomocí tohoto vzorce:

189,7g / 1000 * 500g = 95,1g KOH * 0,713 = 68,5g NaOH

Recept: (cca 10-12 kostek á 100 g):
450 g kokosového oleje 350 g olivového oleje 200 g palmového oleje 380 g/ml destilované vody 150 g hydroxidu sodného (NAOH) 1 ml extraktu z grepového jádra (je to přírodní konzervant a není zcela nutný)

Připravíme si roztok NAOH (tzv. vodní fáze): Do hrnečku nebo do nějaké staré nepotřebné nádobky si na digitální váze odvážíme hydroxid sodný a do jiné, nejlépe nerezové, nádoby si odvážíme destilovanou vodu. Hydroxid sodný (NAOH) za použití rukavic a raději také ochranných brýlí pomalu vmícháváme do vody. Pozor, nikdy nelijeme vodu na hydroxid!!! Poté mícháme, dokud se všechen roztok NAOH nerozpustí. Při tomto procesu se roztok přirozenou reakcí zahřeje až na 90°C, což je několik sekund až minut doprovázeno výpary, které je lepší raději nedýchat. Nejlepší je při míchání zadržet na chvíli dech a po vmíchání na několik minut odejít (z předem větrané) místnosti. Když se do místnosti vrátíte, tento vámi připravený roztok pak průběžně teploměrem kontrolujte, dokud se jeho teplota neustálí mezi 27°C až 37°C, nejlépe okolo 30°C. Pokud se vám nechce dlouho čekat, je možné nádobu na chvíli nechat chladit ve studené vodní lázni či přímo ve dřezu nebo umyvadle.
Příprava olejové fáze: Mezitím si odvážíme tuky a oleje. Pevné tuky necháme rozpustit na mírném ohni přibližně do té doby, dokud se jich neroztaví cca polovina až dvě třetiny. Poté hrnec z ohně stáhneme a necháme tuky, aby se rozpustily již mimo něj. Do takto rozpuštěných tuků vlijeme připravené a navážené oleje a můžeme také přidat pár kapek (cca 0,1 až 1%) kvalitního alespoň 75% extraktu z grepových jader (méně koncentrovaného potom určitě více), který je skvělým antioxidantem a přírodním konzervantem. Já osobně ho používám, dodá mýdlu i jakousi svěžest.
V této fázi máme olovinu nejhoršího za sebou, i když louhu jsem se zprvu také bála.
Smíchání vodní a olejové fáze (tzv. zmýdelnění): Když jsou jak vodní fáze (tzv. louh sodný), tak olejová vychladlé na přibližně stejnou teplotu cca 27°C až 37°C, pomalu vmícháme louh sodný (tj. vodní fázi) do hrnce s oleji (opět ne naopak). Ihned poté vezmeme do ruky mixér a za stálého míchání pozorujeme tvz. proces zmýdelnění, tj. postupně se kalící oleje, které chytají mléčnou barvu a díky louhu houstnou. Ponorným tyčovým mixérem tuto směs mícháme do té doby, než zhoustne do požadované hustoty. Obecně se doporučuje míchat do tzv. stopy, kdy lze na hladině pozorovat stopu po mixéru, něco jako houstunutí pudinku. A nebo míchejte, dokud se vám směs nebude zdát jako krupicová kaše (ne příliš řídká, ne příliš hustá). Výživné složky: Když máte domícháno, nastává fáze přidávání vámi připravených "výživných složek". Přidávat se samozřejmě nemusí, ale pokud chcete mít mýdlo opravdu kvalitní a mnohdy i s hojivými účinky, je dobré si připravit spoustu bylinek, výživných panenských či bio olejů a esenciálních aromaterapeutických olejíčků na ovonění (záleží na vaši fantazii a potřebě vaší pokožky). Obecně se doporučuje mýdlo obohatit o cca 1-3% výživných složek. Ideální je přidat nejméně 3 výživové složky
Teď přijde to nejlepší z celé výroby :)
Nyní je již mýdlo hotovo a zbývá ho pouze nalít do formy. Po tomto úkonu formu schováme na dostatečně teplé mýdlo (někdo formu balí do několika vrstev dek), aby se při procesu, který stále ještě intenzivně probíhá, udrželo přirozeně vyprodukované teplo. Nejlepší pak je, když mýdlo přes noc přejde také tzv. gelovou fází (mýdlo lehce ztmavne a skutečně svou strukturu změní v mírně gelovou) a do rána pěkně ztvrdne. Doporučuje se však mýdlo nechat takto pěkně v teple a ve formě odpočívat až cca 24 hodin.
Levandulové mýdlo, voňavé sovičky


Jahodoví, vanilkoví a marcipánoví andílci


Mikulášský balíček plný voňavých srdíčekA příští článek? Jak jsem bojovala s křišťálovou pryskyřicí :D

Advent..

21. listopadu 2017 v 16:44 | Marie
Blíží se advent a k němu neodmyslitelně patří adventní věnec. Máte už ten svůj? Já ano předevčírem jsem si ho konečně vyrobila, k tomu ze zbytků jeden neutrální a jeden na pověšení.
Jaký je vlastně jeho význam a co představuje adventní věnec v domácnosti?
Kruh
Adventní věnec má vždy tvar kruhu, protože nemá ani začátek, ani konec, je symbolem Boha, který je věčný, bez začátku i bez konce.
Větve jehličí
Adventní věnec je vždy udělaný z jehličí. Tyto větve jsou stále zelené, stále živé. Symbolizují Krista, který pro nás zemřel, ale který vstal z mrtvých a nikdy už nezemře. Zelené větve také symbolizují naše nesmrtelné duše. Kristus přichází na tento svět a dává nám věčný život. Jehličím jsou propleteny červené cesmínové plody (bobule). Vypadají jako velké červené kapky krve. Symbolizují krev, kterou Kristus prolil za celé lidstvo. Připomínají nám, že Kristus přišel na tento svět, aby nás svou smrtí vykoupil. Skrze Jeho prolitou krev máme věčný život.
Čtyři svíce
Věnec má čtyři svíce, tři fialové a jednu růžové barvy. Ty symbolizují čtyři týdny adventního období, času přípravy na Vánoce. Každý den nám liturgie ve starozákonních čteních vypráví o tom, jak Židé očekávali Mesiáše, a evangelia nás začínají uvádět do symbolů vánoční události. Na začátku adventu se zapaluje jedna svíce a každý týden přibývá další. Světlo věnce vzrůstá každý týden tím, že je zapálena další svíce, a to nám připomíná, že čas narození Světla světa se blíží. Tak mohou naše duše pohotověji růst v lásce a v očekávání toho, že s příchodem Krista jako malého dítěte přichází období milosti.
Barva
Barva čtyř svící má také symboliku. Fialové svíce (a stejně tak i fialové stuhy) mají zdůraznit ducha kajícnosti a obrácení. Fialová barva nám připomíná, že advent je období přípravy, ve kterém bychom se měli duchovně připravit tak, aby naše duše mohla přijmout Krista o Vánocích. Růžová svíce se rozžíhá o třetí naděli adventní, která se nazývá Gaudete.
Gaudete je latinské slovo pro radost, symbolizuje prvek radosti uprostřed naší přípravy v duchu kajícnosti a obrácení a upozorňuje nás, že vánoční radost už je téměř zde. Růžová barva se získává smícháním červené a bílé. Bílá znamená radost, kterou slavíme o Vánocích. Červená barva pak symbolizuje lásku, se kterou Bůh Otec posílá svého Syna na svět. O Vánocích jsou všechny čtyři svíce nahrazeny bílými - náš čas přípravy minul a my vstupujeme do veliké radosti.
Naspodu každé svíce nebo ve věnci samém může být modrý kalíšek. Modrá barva nám připomíná Pannu Marii, Matku Boží, která Ježíše nosila ve svém lůně a zrodila ho celému světu právě o Vánocích.
Adventní věnec by měl být umístěn na čelném místě v kostele. Mnoho rodin má malý adventní věnec doma. Tato skutečnost připomíná rodinám jejich spojení s farní obcí. Svíce se zapalují před hlavním jídlem dne, kdy se celá rodina společně shromáždí. Nová svíce se zapaluje pokud možno v neděli, první den nového týdne, před hlavním jídlem. Společenství, které prožíváme u společného stolu, nám připomíná naše farní společenství u stolu našeho Pána, okolo kterého se shromažďujeme každý týden, abychom spolu s ním slavili oběť mše svaté a přijímali chléb Pána, který je výživou pro naši duši.


Přiznám, že jsem letos fialový nevyrobila, budu to muset napravit a ještě dovyrobit


Dva na pověšení
Jeden neutrální - musím domalovat odlitek andílka, a jeden na pověšení takovy obyč ale je veselý a mě se líbí :)


a jeden mini

Tak článek dopsán, káva voní, dopoledne jsem upekla štrůdl tak hurá na relax.. jak jinak no ne?

Handmade mýdlo

7. října 2017 v 9:03
Co je to vlastně mýdlo?
Mýdlo je od nepaměti součástí naší hygieny, a to jak ve formě tuhé či kapalné. Svojí hygienu si bez něj prakticky dnes již nedokážeme ani představit.
A co je vlastně mýdlo?
Mýdlo je směsí organických látek ať již tuhé či kapalné podobě působící jako alkalický tenzid. Jedná se tedy o látku hromadící se ve fázovém rozhraní a snižuje povrchové napětí vodných roztoků.Jinými slovy se to dá říci tak, že voda sama o sobě nezvlhčuje a proto je zapotřebí mýdla, které funguje jako smáčedlo a vodě pomáhá aby se neshlukovala ve formě kapiček na povrchu pokožky. Mýdlo kapičky narušuje a voda se díky tomu dostane i do hlubokých pórů. Samotné mýdlo se nabalí kolem zrnek špíny uzavře je v sobě a umožní vodu spláchnout.
Mýdlo je vlastně solí mastných kyselin, která vznikne takzvaným zmýdelněním či saponifikací a zásady ( nenasycená mastná kyselina + hydroxid sodný). Za určitých podmínek je tedy třeba smíchat rostlinný tuk, nebo rostlinný olej a hydroxid sodný. Vedlejším produktem této reakce je vznik alkoholu( glycerol ) U průmyslově vyráběných mýdel je obsah glycerínu velmi malý. Oproti tomu ručně vyráběná mýdla glycerín obsahují 10 krát více.
Při průmyslové výrobě se často z mýdla odstraňují všechny složky, které nejsou samotným mýdlem.
Jako vedlejší produkt mýdla ovšem vzniká velmi cenný glycerin, který je pro lidskou pokožku velmi prospěšný. Ve vyšší míře se uvolňuje při výrobě mýdla za studena, tato metoda je šetrnější než metoda výroby za tepla a navíc mýdlu ponechá nesrovnatelně více výživových látek a vitamínů, které jsou přirozeně obsaženy v olejích.
První zmínky o mýdle pocházejí již z roku okolo 2800 př.n.l. když archeologové nalezli babylónské nádoby na kterých byla zjištěna látka podobná mýdlu.
Na hliněné tabulce z roku 2200 př.n.l. byl sepsán návod na mýdlo z vody, louhu a kassiového oleje. V té době ovšem mýdlo ještě nepoužívali k hygieně či praní, ale k hojení ran. PO celá století se pralo směsí popela a sody. K odstraňování špíny se používaly různé druhy hlíny. V řadě zemí používali kořeny, kůry či plody mydlice, která rostla podél řek a potoků a obsahovala šťávu,, která ve vodě pěnila.
Zajímavostí je například to, že Gaius Plinius pocházející ze starého Říma ve své encyklopedii Historia Naturalis uvádí, že mýdlo vynalezli Galové. které vyráběli z kozího mléka, popela a oleje a sloužilo pouze jako pomáda na vlasy.
Teprve až řecký lékař Galenos z Pergamenu v roce 164 n.l. upozornil na čistící schopnost mýdla a mydlářství se od té doby stalo řemeslem.
V té době byli specialisté na výrobu Arabové. Mýdlo vyráběli z olivového oleje a a aromatických olejů. Začali do něj přidávat hydroxid sodný.
Od 7 století se mýdla začala různě přibarvovat a parfémovat.
Teprve až ve 14 století se ve Španělsku začalo vyrábět mýdlo z olivového oleje a popela z mořských rostlin. Centry tohoto na oblibě vzrůstajícího řemesla se stávali mimo Sevilly i pařížská Marseille a italské Benátky.
Odtud se mydlářství rozšířilo do Anglie a Nizozemí, kde k jeho výrobě používali rybí tu a hovězí lůj.
Takové kvality jako v jižních zemí však nedosahovalo.
V Čechách byla výroba mýdla především starostí hospodyněk a to až do 17 století.
Začátkem 19 století se toto řemeslo začalo postupně měnit ve velkovýrobu. V roce 1806 založil továrnu na výrobu mýdla William Colgate.
Stojí za zmínku, že první prací prášky se objevily kolem roku 1880, v té době se však spíše jednalo o rozemletá mýdla. Teprve roku 1902 se začaly vyrábět prášky do kterých se přidávaly prací a bělící složky - perborát a silikát.
Perborát uvolňuje bublinky, které při praní prádlo mechanicky čistí a silikát prádlo změkčuje.
Ve 30 20. století se začali do prášků přidávat fosfáty z důvodů změkčování vody, ve které se prášek snadněji rozpouští. Později se však zjistilo, že fosfáty výrazně škodí životnímu prostředí a od 80 let se do prášku začali přidávat jiné složky, které životní prostředí nezatěžují.

Domácí výroba mýdla za studena je pravděpodobně nejjednodušší metodou při níž se mýdlová hmota nemusí zahřívat, sporák je potřeba pouze na rozehřátí tuku. Potom už se pouze smíchá rozpuštěný tuk s hydroxidem a pomocí vařečky a ponorného mixéru se už jen hmota smíchá, poté dobarví a nalije do forem. proces zmýdelnění poté během následujících 24 hodin probíhá automaticky působením tepla, které vytváří reakce dobíhající 3 týdny.

Ukázka mých mýdel - mýdlo s obsahem medu a klasické mýdlo s vysokým obsahem glycerinu

Tapiko

20. června 2017 v 19:04

Vytáhla jsem ze skříně tapiko. Dlouhou dobu tam smutně odpočívalo. Tak jsem si řekla, že si dotvořím halabala vzor a načrtnu si projekt na Méďu Béďu. Medvědů není nikdo dost, a já jsem si přivezla z baráku medvídka starého 30 let. Tak ho dám do pucu, sešiju co zub času neměl sílu nést, vydrbu, vymáchám vyžehlím ..:D Takový medvěd si zasluhuje svůj polštář tak mu ho udělám dřív než na mě pošle medvědí odbory a já se budu muset zodpovídat z potlačovaní medvědí svobody a práv.
Naštěstí materiálu mám dost, někde najdu chuť do díla ( to půjde daleko hůře, protože já spěchám fakt pomalu ) a zapojím fantazii na nákres. Tak držte medvědovi palce aby se mu líbil :)

Jak mě horko donutilo tvořit

20. června 2017 v 18:43
Venku je nádherně, krásně. Sluníčko svítí, že si může sluneční paprsky strhat. Já se potím, pes potí - celá má rodina se potí. Funí a vlastně není okamžik, kdy by někdo neměl zadek v lednici a hlavu v mražáku hledajíce nanukový dort, na kost zmrzlou sodovku. Pokud všechny alternativy z mražáku zmizí bere se za vděk k velké a upřímné radosti psa mraženým masem :D Každý se chladí jak umí a jak může. Náš pes zjistil že v síti je to bezva. Vzali jsme si ho vzor a nastěhovali se do síně. Síň je k naší smůle malá. Její kapacita pojme psa a botník. Tak jsme se se stáhlými obličeji přesunuli do ložnice, která je na sever. Náš pes nás přijde čas od času zkontrolovat, jestli jsme nezdechli. Né, že by mu na nás záleželo, ale sám si lednici otevřít neumí. Ani špajz. Trpěl by hlady. Taky rád chodí ven, a neumí si odemknout.
Hledala jsem nějaké rozptýlení, zjistila jsem, že jakmile si vezmu do ruky knihu, pohodlně se uvelebím, usnu. Chce to nějakou činnost, při které nevytuhnu, rodina si bude myslet, že jsem činorodá a aktivní, budou na mě hledět s obdivem, mezitím co budou chcípat vedrem. Korálky zvítězili, i když se mi horkem lepí na prsty, na lokte, na vlasy i zadní část těla, která vypadá dobře do pětadvaceti, pak je lepší ji schovat pod haldu vzdušné látky a tvářit se, že ji nemáte.
Tak jsem se opět pustila do tvoření. Přebrala jsem své poklady a zjistila jsem, že mám krásné fialové rokajlové korálky. Zkombinovala jsem dva její odstíny a výsledek je více než uspokojivý. Elegantní sportovní náramek na ruce vypadá moc pěkně a lze jej nosit jak ke kalhotám i k sukni.Z Toho beads korálků o velikosti 8 jsem vyrobila jednoduchou vzdušnou " citrónovou " dutinku. Přemýšlím, že ji doplním o náhrdelník.Z Toho korálků stejné velikosti jsem vytvořila jednu dutinku, která se hodí spíše ke kostýmku, nehodí se ke sportovnímu oblečení.


a něco zeleného, protože zelená je dobrá, je dobrá na oči, pro blázny i vodníky. Tentokrát z českého rokajlu


A že jsem hračička zkusila jsem růžičkový náramek doplněný korálky růženínu. Je to takový letní růžičkové rozšambo, navíc se může použít jako desátek růžence. Což je praktické i pěkné. Protože růženec to je vlastně růže na rtech Panny Marie, ve chvíli, kdy se za nás přimlouvá :)


Ve chvílích čekání na kávu, ledovou tříšť nebo jiné osvěžení či povzbuzení jsem vyrobila pár náramků z kvalitních minerálních korálků. Aby práce nestála, prsty se nesplepili...:D Vyrobila jsem náramky z onyxu, karneolu v kombinaci s růženínem a ametystem. Vypadají celkem elegantně a dobře.
Tak to je zatím ode mě vše, půjdu se podívat, kolik členů rodiny vyrželo dnešní sluneční nápor a kolik jich je na pokraji zhroucení, či podobných fyzických aktivit. Dám si morbidně kávičku, je sice teplá ale já kafíčko prostě můžu i kdybych přes pot řinoucí se mi přes obličej neviděla na krok :)

Kouzlo okamžiku

15. června 2017 v 19:57 | Marie
Kamarádka mě požádala o nějaký ten šperk na dovolenou. Prázdniny jsou za dveřmi, doba dovolených, cestování a výletů začíná, tak proč toho nevyužít a "neblýsknout " se něčím vkusným. Něco na večer k letním šatům, něco k džínám na písek, do lesa, na tůry do hospody...pod stůl...příležitostí je spousta.
Chvíli jsem si lámala hlavu s tím, co si asi tak představuje pod pojmem " vkusný ". Nakonec jsem vytvořila z drobných Toho korálků blýskavou dutinku a doplnila obšitými kabošony. Může ji nosit s nimi i bez. Pokud skončí večerní jízdu pouze bez kabošonů tak sláva. K džínám dutinku klasicky obyč z českého rokajlu. Tak uvidíme kde a jak se blýskne s náhrdelníkem s názvem Kouzlo okamžiku a jakou službu jí udělá džíňák :D
Každopádně z nich měla radost, a ze zbytků kouzla se stal okamžik na ruku v podobě náramku. No asi bych měla vytvořit i pro sebe, začíná doba dovolených, výletů, tůr a zahradních restaurací ne?

Džíňák


Kouzlo okamžiku


Náramek

 
 

Reklama